Bakım ve Garanti


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Satın almış olduğunuz halılarımız kalitelerine göre sentetik veya yün iplikten,makina ya da elle dokunmuş olabilir. Hepsinin ortak özelliği en gelişmiş makinaya da el tezgahlarından en özel iplikler seçilerek dokunmuş olmasıdır.

          Yeni nesil bu halılarda kullanım esnasında halımızın kalitesinin tüm üstün özelliklerini hissederken, bu üstün kaliteli ipeklerin ve dokuma tekniğinin beraberinde getirdiği temizlik ve bakım kurallarına uymak zorunda kalacaksınız.

           Halı silme işlemi, kullanıcıya temizlik yönünden fayda sağlamadığı gibi iplikkalitesine büyük zararlar vermektedir. Halımızdan düzenli vakumlu temizliği ihmal etmeyiniz. Oluşmuş lekelere kuru bezle tampon yaptıktan sonra kurumasını bekleyip halıya uygun leke sökücü sıvı ile müdahale etmeniz önerilir.Günlük yapılacak temizlikte elektrik süpürgesi kullanılmalı ve süpürgenizin fırçasız düz başlığı tercih edilmelidr.

          Natürel deri halılarımızın üretiminde üst düzeyde kaliteli deriler kullanıyoruz ve bu derileri en iyi şekilde işlemeye özen gösteriyoruz. El işçiliğiyle ürettiğimiz deri halıların kullanımı hassasiyet gerektirmektedir. Silme ve yıkama işlemi yapılmayan bu ürünlerin temizliğinde doğal tüylerin kırılmaması için yumuşak fırça ağızlı
(perde aparatı) vakum sistemi kullanılmalıdır.Toscana ve dana derisi halılarda kıl dökümü normaldir.

          Halılarımıza cinslerine göre farklı temizleme sistemleri uygulanmaktadır.Garanti kapsamının devamı için genel periyodik bakımının belirttiğimiz vakitlerde firmamız tarafından halının cinsine özel temizleme sistemiyle yapılması gerekmektedir.

           Kalitemiz ve fiyatımızla bundan sonra ki tercihiniz olmaya yine adayız

 

 

 

BAKIM VE KULLANIM ÖNERİLERİ

 

*Halılar için düzenli temizlik şarttır. Bu yapılmadığı takdirde tozlar basılarak halının içine yerleşir.
*Halı temizlenirken çırpılmamalı, dövülmemeli ve mümkünse her gün elektirikli süpürge ile temizlenmelidir.
*Halı deterjan sert yüzey temizleyicileri, çamaşır suyu, tuz ruhu, sıvı el sabunu, kolonya gibi kimyasallardan uzak tutulmalıdır.
*Halı üzerine konan sert cisim ve eşyalar uzun süre aynı yerde bırakılmamalıdır.
*İpek cinsi ne olursa olsun halı yüzeyine 50 C ve üzerindeki su, çay ve benzeri sıvı ile ütü, çaydanlık gibi materyaller temas ettirilmemelidir.
*Halının üzerine dökülen sıvı hemen emici bez, kağıt havlu veya vakumlu süpürge yardımıyla halıdan alınmalıdır.
*Halı üzerinde oluşan lekeler için uzman halı temizleyicisine başvurulmalıdır. Bu aynı zamanda halınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.
*Birkaç ay içerisinde açma imkanı olan kullanmadığınız halıların arasına naftalin koymanıza gerek yoktur.
*Uzun tüylü halıların hav kısmındaki ipliklerde kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde hav uçlarında açılmalar ve yatmalar görülebilir.
*Ağırlık altında kalan halı , çekilerek çıkarılmak istendiğinde , overlok ve sırt örgüsünün sökülüp yırtılmamasına dikkat edilmelidir.
*Taşıma ve taşınma esnasında sert ve sivri cisimlerin halıyı zedelememesine özen gösterilmelidir.
*Halının yüzeyinde kullanım yoğunluğu çok olan bölgeler ile kullanım yoğunluğu az olan bölgeler arasında farklılıklar olması kaçınılmazdır.Bunu önlemek için belirli       aralıklarla halının yönünü değiştirmek gerekir.
*Böylelikle üretim kaynaklı olmayan gölgelenmelerde önlenmiş olur.
*Daha önce alınıp kullanılan halının aynısından tekrar alınıp yan yana serildiğinde iki halı arasında fark olması kaçınılmazdır.
*Polipropilen ve polyester halıların yapımında kullanılan halının hammade özelliğinden ötürü daha kolay ve kısa sürede keçeleşme ve deforme olma görülebilir.Bu cins halılar alınırken kullanım yoğunluğunun az olduğu bölgelerde tercih edilmesi daha uygundur.
*Halımızda leke çıkarma özelliği bulunmamaktadır. Unutmayınız ki hiçbir leke çıkarıcı lekelenen halıya eşyaya zarar vermeden bütün lekeleri asla çıkaramaz.
*Halı uzun müddet direk güneş altında bırakılmamalıdr.
*Halı kullanılmadığı durumlarda katlı biçimde değil rulo halinde ve rutubet olamayan bir yerde ve üzerine hiçbir şey koymadan dikey olarak muhafaza edilmelidr.
*El yada makina yapımı halılarda görülebilen gölgelenme (shading) halı üretiminden kaynaklanana bir hata değildir.Çoğunlukla zemin düzgünsüzlüklerinin gölgelenmeye neden olduğu ve halı tüylerinin farklı yönlere dönmesi sonucunda halı yüzeyine düşen ışığın farklı yansımasıyla ortaya çıkmaktadır.
*Hav çıkarma yada tüy dökme halının kalitesindeki bir eksikliği değil hammaddenin olağan reaksiyonunu gösterir.
*Süpürme ve temizlik sıklığına bağlı olarak zamanla azalacaktır.